Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania "Znicz 2021"

Data publikacji 29.10.2021

Pruszkowscy policjanci będą dbać o bezpieczeństwo w czasie działań prewencyjnych "Znicz 2021". Zbliżające się Święto Zmarłych to okres wzmożonego ruchu zarówno przy cmentarzach, gdzie odwiedzamy groby naszych bliskich, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym w kraju. Właśnie z powodu wzmożonego ruchu na drogach i zmiany jego organizacji w okolicach nekropolii powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Aby spokojne przetrwać ten czas pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Od  29 października do 2 listopada trwać będą trwały działania prewencyjne "Znicz 2021". Dla policjantów to też czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych jest więcej patroli. Funkcjonariusze kierują ruchem ulicznym, bowiem przy nekropoliach zmieniła się organizacja ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego.

Pruszkowscy policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, między innymi czy stosują się do ograniczeń prędkości, używają pasów bezpieczeństwa oraz czy we właściwy sposób przewożą dzieci. Funkcjonariusze będą kontrolować także trzeźwość kierowców, stan techniczny aut, właściwe używanie świateł zewnętrznych oraz stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku po drogach poza obszarem zabudowanym.

Już 30 października wielu z nas wyruszy w podróż, aby w Święto Zmarłych dotrzeć do miejscowości, w których będziemy odwiedzać groby naszych bliskich.  Często jest to wielogodzinna podróż do odległych miejscowości. Należy więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w podróży.

Pamiętajmy!
Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

W okolicach cmentarzy w tych dniach jest również bardzo tłoczno.
Aby bezpiecznie tam dojechać i wrócić do domu kierujmy się następującymi zasadami:

1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą "uprzywilejowane" w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

2. Prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!

3. Należy pamiętać, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

4. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochodem nie wjedziesz na cmentarz, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenia. Zadbajmy o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwróćmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania:

1. Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela.

2. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Sprawdzajmy czy dobrze zamknęliśmy samochód. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

3. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu drzwi i okien. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do włamania, pamiętajmy żeby nie robić w mieszkaniu żadnych porządków - w ten sposób możemy zatrzeć ślady należące do złodziei. Jak najszybciej zadzwońmy za to na policję.

4. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. Przypominamy, że prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki, a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.

Jak co roku, w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.


kom. Karolina Kańka

foto; BRD KGP

Powrót na górę strony