Półkolonie w Piastowie w związku z prowadzoną akcją „Lato w mieście 2023 r.".
Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną podczas wakacji przeprowadza spotkania z dziećmi i młodzieżą, które spędzają czas wolny na półkoloniach lub uczęszczają na zajęcia w ośrodkach kultury. W trakcie tych spotkań przypomina i uczy zasad prawidłowych zachowań w rożnych sytuacjach, które mogą ich spotkać podczas letniego wypoczynku.
Takie półkolonie zostały zorganizowane w Spółdzielni Mieszkaniowej w Piastowie w związku z prowadzoną akcją „Lato w mieście 2023 r. ” Podczas takich półkolonii dzieci wypoczywają, bawią się, spędzają mile czas na różnych atrakcjach - wycieczki, baseny i inne. Pamiętajmy jednak, że nawet podczas takiej formy wypoczynku dzieci mogą być narażonego na różnego rodzaju sytuacje zagrażające ich bezpieczeństwu. Stąd wizyta Naszego Profilaktyka z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.
Policjantka starała się w sposób rzeczowy, łatwy i przyswajalny dla każdego z dzieci (zważywszy na przekrój wiekowy uczestników) dotrzeć i wyjaśnić na konkretnych przykładach zagrożenia jakie mogą je spotkać. Czy to na basenie - podczas zabawy w wodzie, ale również w innych miejscach. Jak się zachować by czuć się bezpiecznie. Omawiano sytuacje podczas wypoczynku na plaży – w momencie zagubienia się dziecka. Kogo można prosić o pomoc? Jak wypoczywać bezpiecznie podczas wyjazdu na biwak, kolonie czy obóz?
Jak się zachować podczas wypoczynku na wsi? Czy zabawa w polu, tam gdzie pracują maszyny rolnicze jest dla Nas bezpieczna? Te i inne wątpliwości wyjaśniała Nasza Profilaktyk.
Wakacje to szeroko rozumiany wypoczynek. Dla każdego dziecka może on oznaczać inną formę spędzania wolnego czasu. Dyskusja z dziećmi pokazała, że dzieci wiedzą dużo. Niektóre zwracały uwagę na to, że wiedzą już o tym, bo słuchały tego typu rad na zajęciach szkolnych, w których uczestniczyły podczas spotkań profilaktycznych z profilaktykiem. I SUPER !!! Dla Nas policjantów oznacza to, że dzieci Nas słuchają. Jako policjant, który na co dzień zajmuje się profilaktyką utwierdza mnie to w przekonaniu, że takie spotkania są jak najbardziej potrzebne. Widać było, że dzieci interesuje rozmowa z policjantem. Luźna, spokojna forma wypowiedzenia się przez najmłodszych okazuje się być świetną formą wymiany różnego rodzaju informacji oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Starszym przypomniano co oznacza demoralizacja, jakie są jej zjawiska. Palenie papierosów na placu zabaw, picie alkoholu, kierowanie słów wulgarnych i obelżywych. Przypominano o tym, że zgodnie z Ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich : Każdy ma społeczny obowiązek przeciwdziałać demoralizacji.
Ponadto poruszony został temat bezpieczeństwa nad wodą. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, uczestnicy otrzymali materiały informacyjne i dowiedzieli się, jak postępować w razie zagrożeń jakie mogą ich spotkać podczas wypoczynku nad wodą. Uczestnikom spotkań przekazane zostały także podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze, w szczególności przemieszczania się przy pomocy hulajnóg bo jak się okazało znaczna część dzieci posiada właśnie taki środek transportu. W tym celu wykorzystano nagrania z konkretnych zdarzeń drogowych, a na podstawie reakcji dzieci widać było, że takowe najbardziej do nich przemawiają.
podkom. Edyta Bednarczyk