Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych w powiecie pruszkowskim- podsumowanie działań

Data publikacji 05.02.2024

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie w dniach 1 – 2 lutego 2024 roku przeprowadzili wzmożone działania prewencyjno – kontrolne, ukierunkowane na POPRAWĘ stanu BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH w powiecie pruszkowskim. Celem jest wyeliminowanie naruszeń powodowanych przez uczestników ruchu drogowego w relacji kierujący pojazdem – pieszy…

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie przez dwie doby przeprowadzili wzmożone działania, które miały na celu poprawę stanu bezpieczeństwa pieszych w powiecie pruszkowskim.

W REJONACH PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH, mundurowi reagowali na wykroczenia, takie jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych / wchodzącemu na przejście dla pieszych,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,
  • przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy w rejonie przejść dla pieszych,
  • niezatrzymanie przed sygnalizatorem nadającym sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki do jazdy warunkowej, zwłaszcza w sytuacji, gdy na przejściu są piesi.

 W wyniku przeprowadzonych działań mundurowi skontrolowali 129 pojazdów i nałożyli 77 mandatów karnych na sprawców wykroczeń.

Niestety aż 41 wykroczeń było popełnionych w rejonie przejść dla pieszych i głownie dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości jazdy. 8 kierujących wyprzedzało inny pojazd na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim,  4 - nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Jedna z kontrolowanych osób miała sądownie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów a dwóch kierowców- nie posiadało uprawnień.

Podsumowując działania prewencyjno- kontrolne, jak wskazują przedstawione dane, użytkownicy dróg w dużej mierze nadal nie respektują obowiązujących przepisów, a bezpieczeństwo nasze w dużej mierze zależy od nas samych.

 

 

asp.szt. Monika Orlik

Powrót na górę strony