Aktualności

Zadbaj o bezpieczeństwo w okresie świątecznym

Data publikacji 29.03.2024

Okres Świąt Wielkanocy to czas, który dla wszystkich powinien być szczególnie radosny i spokojny. Jednak przez brak ostrożności i rozwagi można popełnić błąd, który zakłóci miłą świąteczną atmosferę. Pruszkowscy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa i radzą jak ustrzec się przed różnymi zagrożeniami w tym czasie.

Z czasem Świąt Wielkanocy zawsze związany jest:

-wzmożony ruch pojazdów i pieszych przyczyniający się do wzrostu liczby zdarzeń drogowych,

-nasilenie  zjawisk patologicznych,

-aktywność grup przestępczych w miejscach skupiania się dużej ilości osób, skutkująca kradzieżami kieszonkowymi, kradzieżami z włamaniem do mieszkań, domów i samochodów.

Aby nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

BEZPIECZNE ZAKUPY

1) Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. Kieszonkowcy mają duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Pamiętajmy, że złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie, tworzą tzw. sztuczny tłok, aby móc łatwiej wejść w posiadanie naszych rzeczy. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, dlatego wiedzą, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

2) Pamiętajmy, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów wybierzmy urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisujmy kodu PIN na karcie bankomatowej.

3) Parkując samochód przed sklepami wybierajmy tylko dobrze oświetlone miejsca, korzystajmy z parkingów strzeżonych. Wysiadając pamiętajmy o zamknięciu  pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiajmy w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów

ZABEZPIECZONE MIESZKANIE

Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mieszkania. Wychodząc z domu nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, możemy wtedy stracić więcej niż portfel. Dodatkowy komplet kluczy przekażmy zaufanej osobie, która np. wieczorem zapali światło. Pamiętajmy również o zamknięciu zaworu wody i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii.

BEZPIECZNA PODRÓŻ

1) Odpowiednio przygotujmy się do podróży samochodem, zawsze bądźmy trzeźwi i wypoczęci.

2) W środkach komunikacji publicznej, zwłaszcza na dalekich trasach, nie rozmawiajmy z przypadkowymi osobami i nie przyjmujmy żadnych poczęstunków od współpasażerów. Opuszczając miejsce zabierzmy ze sobą pieniądze i dokumenty. Jeżeli zaobserwujemy jakąkolwiek „podejrzaną” sytuację, poinformujmy niezwłocznie obsługę.

3)  Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu.

4) Przestrzegajmy zasad i przepisów ruchu drogowego.

 

asp.szt. Monika Orlik

Powrót na górę strony