Piłeś? Nie jedź!
Jazda pod wpływem alkoholu stanowi jeden z najpoważniejszych problemów w ruchu drogowym. Prowadzi to do licznych wypadków w tym także śmiertelnych. Niestety pomimo zaostrzonych przepisów prawnych, a także kampanii informacyjnych niektórzy nadal decydują się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu.
Alkohol obniża zdolność koncentracji oraz zmniejsza szybkość reakcji- wpływa on negatywnie na możliwość rzetelnej oceny sytuacji i koncentracji w ruchu drogowym, a także spowalnia reakcję kierowcy. Nawet niewielka ilość alkoholu obniża umiejętność bezpiecznej jazdy.
Kierowcy pod wpływem alkoholu są bardziej zdolni do podejmowania ryzykownych i niebezpiecznych decyzji. Jazda z za dużą prędkością, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i nieprzemyślane, nagłe manewry są przyczyną wielu wypadków.
W przeciągu tygodnia pruszkowscy policjanci zatrzymali czterech kierowców w stanie nietrzeźwości. Pierwszy z nich dzięki czujności obywateli został zatrzymany mając ponad 0,70 promila alkoholu w organizmie.
Kilka dni później policjanci zatrzymali kierującego samochodem, który miał ponad dwa promile alkoholu, choć było to przed godziną 9 rano.
Tego samego dnia policjanci patrolując m. Rybie zwrócili uwagę na kierującego rowerem, który pomimo stanu nietrzeźwości zdecydował się na jazdę jednośladem.
Kolejny kierujący miał prawie dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu, a dodatkowo miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Wszyscy zatrzymani stwarzali zagrożenie zarówno dla innych uczestników ruchu drogowego jak i dla siebie. Aktualnie nieodpowiedzialni kierowcy poniosą konsekwencje swoich działań. Za jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce grozi:
- Od 0,2 promila alkoholu we krwi do 0,5 promila jest stanem po użyciu alkoholu. Za jazdę w takim stanie kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu lub grzywny nawet od 2500 złotych, do 15 punktów karnych i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy nawet do 3 lat.
- Powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi mówimy o stanie nietrzeźwości. Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 3 lat, zatrzymaniem prawa jazdy nawet do 15 lat oraz grzywną. Orzeczone zostaje świadczenie pieniężne – od 5000 tys. złotych ma rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Pamiętaj, aby nigdy nie kieruj pojazdem będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Stwarzasz zagrożenie nie tylko dla samego siebie, ale także dla każdego innego uczestnika ruchu drogowego. Tak skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie prowadzi niestety do wielu tragedii, których można uniknąć.
Pamiętaj, widząc podejrzane zachowanie kierowcy zawsze powiadom o tym odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub pod telefon Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie 22-758-60-81 lub 47-72-46-213.