Odpowiedzą za naruszenie nietykalności cielesnej ratownika medycznego
Ratownik medyczny, podobnie jak policjant, jest funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym podlega takiej samej ochronie prawnej jak interweniujący policjant. Pomimo tego, że ratownicy świadczą pomoc przedmedyczną osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone, bywa że sami stają się ofiarami agresji. Za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
12 stycznia 2025 roku, po godzinie 1.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie został powiadomiony, że w miejscowości Żółwin gm. Brwinów doszło do naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego w trakcie udzielania przez niego pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej.
Na miejsce niezwłocznie został skierowany patrol interwencyjny. Policjanci w rozmowie z ratownikami ustalili, że zostali oni wezwani w związku z obrażeniami ciała mężczyzny. Podczas udzielania pomocy poszkodowanemu jeden z ratowników był popychany, szarpany oraz uderzany w plecy przez inne osoby, które znajdowały się w pobliżu karetki pomimo zwrócenia uwagi, że jest udzielania pomoc innej osobie.
Ratownicy wskazali dwóch mężczyzn jako sprawców popełnienia przestępstwa, którzy zostali zatrzymani przez policjantów pruszkowskiej Komendy Policji. Mężczyźni znajdowali się w stanie nietrzeźwości.
Po wytrzeźwieniu usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego podczas wykonywania przez niego obowiązków służbowych.
Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie.
Przypominamy, że ratownik medyczny w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych ma status funkcjonariusza publicznego, podobnie jak interweniujący policjant, wobec tego, znieważenie czy też co gorsza, naruszenie nietykalności cielesnej osoby objętej taką ochroną jest przestępstwem.
asp.szt. Monika Orlik