Hejt, mowa nienawiści, handel ludźmi – tematem spotkań policjantki z uczniami
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie przenoszą swoje życie do internetu. To tam piszą o swoich zmartwieniach, sekretach i szukają pomocy. Oddalając się o najbliższych osób gubią się w codziennych problemach nie znajdując wsparcia.
Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie spotkała się z uczniami klas siódmych Szkoły Podstawowej w Raszynie, aby przekazać im istotne informacje dotyczące nieodpowiedzialnego korzystania z internetu.
Podczas prelekcji podkom. Monika Orlik podkreśliła, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a publikowane treści mogą mieć długotrwałe konsekwencje, wpływając zarówno na przyszłość zawodową i osobistą młodych ludzi.
Uczniowie mieli oczywiście możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z hejtem oraz cyberprzemocą. Niezwykle ważna jest reakcja, zarówno ofiary, jak i świadków. Zgłaszanie przypadków nękania, reagowanie na przemoc rówieśniczą oraz wsparcie dla osób poszkodowanych to podstawowe kroki, które każdy może podjąć, by przeciwdziałać temu zjawisku.
Policjantka zwróciła uwagę, że młodzież będąc w różnych grupach społecznościowych wiele razy czyta komentarze, które ranią inne osoby. W takich sytuacjach nie można usprawiedliwiać się, że ja tylko czytałam/ czytałem, ale nie odpisałem.
116 111- telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Każde dziecko powinno go znać.
Podczas rozmów pojawił się również temat odpowiedzialności rodziców i nauczycieli, którzy powinni czujnie obserwować aktywność dzieci w sieci i edukować je w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. Młodzi ludzie muszą być świadomi, że każde ich słowo ma znaczenie i może mieć realny wpływ na życie innych.
podkom. Monika Orlik