Nowe przepisy już obowiązują – pierwsze konsekwencje dla nieodpowiedzialnych kierowców
Od 30 marca 2026 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które w sposób jednoznaczny zakazują niebezpiecznych zachowań na drodze, takich jak celowe wprowadzanie pojazdu w poślizg (tzw. drift) czy celowa utrata kontaktu kół z nawierzchnią (np. jazda na jednym kole).
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, kierowanie pojazdem w taki sposób skutkuje poważnymi konsekwencjami:
zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące,
mandatem w wysokości co najmniej 1500 zł i 10 punktami karnymi,
w przypadku stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym – mandatem nie niższym niż 2500 zł i 12 punktami karnymi.
Przepisy przewidują wyjątek dla pojazdów kategorii N2, N3 i M3 (m.in. niektóre pojazdy ciężarowe i autobusy), w których podnoszone osie są elementem konstrukcyjnym.
Nowe regulacje już znajdują zastosowanie w praktyce. Kilka dni temu około godziny 19:00 w Pruszkowie na ul. Gomulińskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Pruszkowie zatrzymali do kontroli 20-letniego kierującego samochodem osobowym.
Mężczyzna na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym celowo wprowadzał pojazd w poślizg, stwarzając realne zagrożenie dla pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych.
W związku z popełnionym wykroczeniem:
zatrzymano kierującemu prawo jazdy na okres 3 miesięcy,
nałożono mandat karny w wysokości 2500 zł,
przypisano 12 punktów karnych.
Policjanci apelują do wszystkich kierowców o przestrzeganie obowiązujących przepisów i zachowanie rozsądku na drodze. Niebezpieczne „popisy” za kierownicą mogą prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, a nowe przepisy przewidują surowe konsekwencje dla osób lekceważących bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.
Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich.
podkom. Monika Orlik/WRD KSP