Kierowco, zwolnij!
Powoli zbliża się koniec wakacji, zaczynają się powroty z urlopów i zwiększa się natężenie ruchu. Niezależnie od pokonywanej odległości, kierujący powinien zawsze prowadzić pojazd zgodnie z przepisami prawa. A już niedopuszczalne jest aby wsiadał za kierownicę po alkoholu.
|
||
|
Dla policjantów z pruszkowskiej drogówki okres wakacyjny jest czasem wyjątkowo intensywnej pracy na drogach powiatu. Jak się okazuje ładna pogoda i dobre warunki atmosferyczne, też nie sprzyjają bezpiecznemu podróżowaniu.
Najczęstsze przyczyny wypadków na drogach powiatu piaseczyńskiego to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Wielu kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej za przekroczenie dozwolonej prędkości tłumaczy policjantom, że do tak szybkiej jazdy skusiła ich piękna pogoda oraz dobra i prosta droga. Warto jednak pamiętać, że droga to nie tor wyścigowy, a jazda z nadmierną prędkością stanowi zagrożenie także dla innych uczestników ruchu drogowego.
Wyjeżdżając w drogę musimy być też świadomi, że jazda z prędkością dopuszczalną nie gwarantuje, że jest to prędkość bezpieczna. Na bezpieczeństwo oprócz zachowania kierowcy, stanu technicznego pojazdu, wpływ mają także warunki pogodowe, stan nawierzchni drogi, czy natężenie ruchu.
Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Natomiast pasażerowie muszą mieć świadomość, że choć nie kierują pojazdem bardzo często też mają wpływ na bezpieczną podróż np. gdy nie zapinają pasów bezpieczeństwa albo godzą się aby jechać z kierowcą, który pił alkohol.
Większość zdarzeń drogowych wynika z łamania przepisów ruchu drogowego. Pomimo licznych policyjnych akcji i kontroli drogówki w okresie wakacyjnym, nie udało się uniknąć zdarzeń, które zależą w dużej mierze od samych kierowców i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Wysiłki Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa nie słabną, jednak to na kierowcach w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne podróżowanie. Najlepiej o tym świadczy krótka obserwacja służby jednej z załóg ruchu drogowego.
Aby jednak apele policji i mediów mogły dać oczekiwane efekty poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu, potrzebny jest aktywny udział wszystkich uczestników ruchu drogowego, poruszających się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Zwolenników bezpiecznego podróżowania nie brakuje, lecz w dalszym ciągu na drogach pojawiają się sytuacje, w których brawura i brak rozsądku biorą górę nad rozumem. Konsekwencje wypadków drogowych to nie tylko zniszczone samochody, to także utrata zdrowia, a nawet życia.
dn/hkk