Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

WYPALANIE TRAW JEST ŁAMANIEM PRAWA!

Data publikacji 23.04.2013

Jako jedną z wiosennych prac porządkowych wiele osób traktuje wypalanie starych traw i zarośli na łąkach i przydomowych działkach. W wyniku tych utwierdzonych tradycyjnie działań często dochodzi do groźnych pożarów najbliższych zabudowań lub lasów. Pruszkowscy policjanci i strażacy przypominają, że wypalanie traw jest szkodliwe dla środowiska i prawnie zabronione!

  •  

Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, nie przynosi ono żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.
1. Co roku w takich pożarach giną ludzie i to najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.
2. Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery – tysiące pożarów w skali kraju wiąże się z „wyrzucaniem” do atmosfery dziesiątek ton tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. W związku z tym z roku na rok pogarsza się stan zdrowia społeczeństwa np. smog atakuje układ oddechowy powodując alergie, wzrasta ilość chorób nowotworowych, układu krążenia, chorób oczu itp.
3. Wypalanie traw nierzadko utrudnia kierowcom poruszanie się po drogach, ogranicza widoczność, w wyniku czego dochodzi do kolizji i wypadków.
4. Wypalanie traw powoduje bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt.
5. Każda interwencja Powiatowej Straży Pożarnej sporo nas kosztuje (każdy wyjazd straży to koszt kilkuset złotych).
6. Wypalanie traw powoduje ujemne skutki w rolnictwie. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.
7. Wypalanie traw powoduje zagrożenie pożarowe dla lasów.

Wypalanie traw jest też łamaniem prawa!
Zgodnie z art. 45 Ustawy z dnia 16 października 1991 roku o ochronie przyrody. (Dz.U.z 2001 r. Nr 99, poz 1079 z póżn.zm.) „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów lub trzcin”. Osoba, która to robi zgodnie z Art. 59 ww. Ustawy podlega karze aresztu lub grzywny.

Pruszkowscy policjanci i strażacy apelują o rozsądek! Zanim podpalisz trawę, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. Gdy zauważysz podpalacza lub pożar powiadom odpowiednie służby:

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie

ul. Stanisława Staszica 4; 05-800 Pruszków

telefon: 22 758-72-16, faks: 22 759-84-25

 

Tel. alarmowy - 998 lub 112 z tel. stacjonarnych

tel/: (0-22) 60-46-213
fax: (0-22) 60-46-207

Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie
ul. Kraszewskiego 8, 05-800 Pruszków

Tel. alarmowy - 997 lub 112 z tel. komórkowych

 

dn
 

Powrót na górę strony