Policjant – specjalista w zarządzaniu
W piątek 22 maja zakończył się największy projekt edukacyjny polskiej Policji, realizowany przez Komendę Stołeczną Policji przy udziale Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej. Wzięło w nim udział blisko 650 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych z Garnizonu Warszawskiego. Przez miniony rok uczyli się jak skutecznie i efektywnie zarządzać organizacją i zasobami ludzkimi w Policji.
W uroczystości wręczenia dyplomów świeżo upieczonym absolwentom wzięli udział Prezydent Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa Piotr Borkowski, Rektor Uczelni dr Piotr Mochnaczewski oraz reprezentująca Komendanta Stołecznego Policji mł.insp. Danuta Niemiro–Konecka, naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP.
- Gratuluję wszystkim, którzy uczestnicząc w realizacji tego ważnego dla Państwa i dla nas przedsięwzięcia, włożyli wiele trudu aby osiągnąć zamierzony cel – mówił Rektor Uczelni im. Heleny Chodkowskiej, dr Piotr Mochanczewski. – Mam nadzieję, że wiedza zdobyta w murach naszej uczelni pomoże Państwu w codziennej służbie, a my dobrze zapisaliśmy się Waszej pamięci.
W uczelnianej auli, gdzie odbywała się ceremonia zakończenia roku akademickiego, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą realizacji tego wyjątkowego projektu edukacyjnego.
Na zakończenie uroczystości odbyło się symboliczne wręczenie dyplomów absolwentom. W imieniu całej kilkusetosobowej grupy odebrało je z rąk Pana Rektora Mochnaczewskiego i Pani Naczelnik Niemiro–Koneckiej troje absolwentów: Henryka Miąskiewicz, Stanisława Hilarska i Marcin Szyndler.
Celem tego bezprecedensowego przedsięwzięcia było podniesienie wiedzy i kompetencji funkcjonariuszy oraz pracowników KSP w zakresie doskonalenia umiejętności posługiwania się metodami i technikami zarządzania personelem, technikami motywowania i wynagradzania pracowników, budowania ścieżki kariery oraz kształtowania i planowania pracy.
W projekcie, zrealizowanym na zlecenie Komendy Stołecznej Policji przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej, wzięło udział 649 policjantów i pracowników policji na następujących kierunkach studiów podyplomowych; Zarządzanie Organizacją - 220 osób (2 semestry - 160 godzin zajęć dydaktycznych), oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – 209 osób (2 semestry - 160 godzin zajęć dydaktycznych). Na kurs z zakresu Zarządzania Zasobami ludzkimi uczęszczało 220 osób (w semestrze zrealizowano 80 godzin zajęć dydaktycznych). Aż 48 spośród absolwentów kursu zdecydowało się we własnym zakresie kontynuować naukę na studiach podyplomowych!
- Bardzo nas cieszy, że tak duża liczba naszych funkcjonariuszy i pracowników zdecydowało się na taki krok. Świadczy to o tym jak bardzo doceniają oni rolę wykształcenia w wykonywaniu swojego zawodu – mówi podinsp. Sławomir Cisowski, koordynator projektu – stanowi to także potwierdzenie, że przygotowany przez Uczelnię im. Heleny Chodowskiej program studiów rzeczywiście spełnił oczekiwania słuchaczy. Należy podkreślić fakt, że przedstawiciele Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego potwierdzili wyjątkowo dobrą realizację projektu i ocenili, iż osiągnięte efekty są większe od zakładanych.
Projekt był przedsięwzięciem nowatorskim, gwarantującym rozwój zawodowy funkcjonariuszy i pracowników policji. Po raz pierwszy aż tak duża grupa policyjnych fachowców uzyskała możliwość zdobycia wykształcenia podyplomowego i doskonalącego w zakresie zarządzania.
Ta wyjątkowa inwestycja w policyjne kadry została sfinansowana dzięki wsparciu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (grant w wysokości 543 130 euro stanowił 85% budżetu projektu) oraz z budżetu Komendy Stołecznej Policji.
Bardzo poważny udział w realizacji tego bezprecedensowego przedsięwzięcia ma Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im Heleny Chodkowskiej w Warszawie, w murach której studiowali stołeczni policjanci i urzędnicy. Przy współpracy kadry naukowej tej uczelni powstały specjalistyczne programy edukacyjne uwzględniające specyfikę organizacji jaką jest Polska Policja.
dn/Paweł Winiarski