Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziecko w sieci

Data publikacji 30.05.2009

Komputer z dostępem do Internetu w ostatnim czasie stał się jednym z najważniejszych narzędzi służących współczesnemu człowiekowi do pracy, nauki i rozrywki. Jak każde narzędzie jest wykorzystywane do różnych celów, tych dobrych, ale też i tych szkodliwych. Na zagrożenia płynące z korzystania z Internetu jest narażony każdy jego użytkownik bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Jednak w największym niebezpieczeństwie są dzieci.





Najbardziej podatnymi na wszelkiego rodzaju wpływy są najmłodsi użytkownicy Internetu. Bardzo często rodzice chcąc uniknąć zagrożenia zakazują dzieciom korzystania z Internetu czy komputera. Jednak może to przynieść odwrotne od zamierzonych skutki. Zdecydowanie lepszym sposobem zapobiegania niebezpieczeństwom związanym z siecią jest edukacja. Istotna jest tu rola rodziców, którzy mogą być dla swoich dzieci nauczycielami w tym zakresie.

O tym jak uchronić dzieci przed szkodliwymi treściami z Internetu rozmawiali przedstawiciele Fundacji Dzieci Niczyje, Partnerstwo dla Przyszłości z Policją i firmą Microsoft. W trakcie konferencji zostały zaprezentowane materiały dydaktyczne dla nauczycieli służące edukacji bezpieczeństwa internetowego uczniów klas IV- VI. Ambasadorem projektu jest Krzysztof Hołowczyc.

Przedstawiciel komendy głównej Policji z Centralnego Zespołu do walki z handlem ludźmi zaprezentował dane dotyczące zagrożeń, jakie czyhają na dzieci. Przedstawił również pracę i wyniki prowadzonych przez Policję spraw dotyczących przede wszystkim zamieszczania pornografii dziecięcej w sieci. Zwrócił uwagę na pojawiające się zagrożenia, związane głównie z popularnością portali społecznościowych.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały materiały dydaktyczne i prezentacje multimedialne służące do prowadzenia lekcji i spotkań z rodzicami. Przedstawiciel firmy Microsoft przekazał informacje o najnowszych rozwiązaniach technicznych, pozwalających na kontrolowanie przez rodziców witryn odwiedzanych przez ich pociechy, jak również możliwości blokowania stron internetowych z treściami szkodliwymi.

dn/ wyk. mat. KGP oraz z www.dziecowsieci.pl


 

Powrót na górę strony