Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy ostrożni w sieci!

Data publikacji 31.10.2009

Niemal każdy z nas ma już dostęp do Internetu. Coraz więcej internautów korzysta z tego źródła, aby zrobić zakupy albo zapłacić za hotel czy bilety. Niestety coraz częściej niektórzy z nas padają ofiarą oszustów internetowych. Na co reagować, kiedy powinniśmy być czujni, co zrobić, gdy podejrzewamy, że ktoś chce nas oszukać i wreszcie, co zrobić, gdy zostaniemy oszukani?

Spam

Niejednokrotnie denerwowało nas, że na pocztę elektroniczną otrzymywaliśmy tzw. spam, czyli wiadomości elektroniczne, których dostawać nie chcieliśmy. Od 2003 r. obowiązuje w naszym kraju zakaz spamowania. Ustawa z 18 lipca 2002 r. reguluje obowiązki usługodawcy związane ze świadczeniem usług drogą elektroniczną oraz zasady ochrony danych osobowych osób korzystających z tych usług. Nakazuje wyodrębniać i oznaczać w sposób nie budzący wątpliwości informację handlową.

Przesyłanie nie zamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy drogą mailową jest zakazane. Jej wysyłanie jest możliwe tylko wtedy, gdy odbiorca wyrazi zgodę, w szczególności przez podanie swojego adresu mailowego. Wysyłanie tej informacji bez zgody odbiorcy jest traktowane jako nieuczciwa konkurencja. Osoba, która otrzyma nie zamówioną informację handlową może wystąpić z wnioskiem o ściganie tego wykroczenia.

Jeśli nie chcemy otrzymywać takiej dużej liczby różnego rodzaju reklam, należy po prostu nie wyrażać zgody przy korzystaniu z serwisów internetowych na przetwarzanie naszego adresu e-mail w celach marketingowych. Dobrze jest też używać ustawień antyspamowych, które oferują portale pocztowe. Można tez wykorzystać specjalne programy, które zabezpieczają komputer przed rozsyłaniem spamu. Wtedy sami możemy zdecydować, z jakich adresów nie chcemy otrzymywać niechcianej poczty.

Zakupy w sieci

To bardzo szybka i wygodna forma zakupów. Nie ruszając się z domu, można zdecydować się na kupno wybranego towaru, bez potrzeby stania w kolejce. Niestety, podobnie jak w zwykłym sklepie, tak i przy zakupach internetowych możemy paść ofiarą złodzieja, czy oszusta. Dlatego też, sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy, czy jest rzetelny. Jeśli podaje swój adres i telefon, możemy w razie wątpliwości bez problemu zadzwonić. Wybierajmy tylko znane, sprawdzone portale internetowe. Nigdy nie róbmy zakupów korzystając z komputera w kafejce internetowej. Narażamy się w ten sposób na utratę naszych danych. Korzystając ze swojego domowego komputera zachowajmy całość korespondencji dotyczącej planowanej transakcji. Ułatwi to później ewentualne dochodzenie roszczeń, a Policji zatrzymanie oszusta. Jeśli płacimy kartą kredytową, należy sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu „https”. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, naszą czujność powinna zwrócić niewielka liczba lub brak informacji o sprzedającym. Wtedy należy zachować szczególną ostrożność. Często otrzymujemy atrakcyjną ofertę e-mailem. Nie korzystajmy wtedy z linku do strony sklepu. Wpiszmy więc samodzielnie w okno przeglądarki adres, a unikniemy wtedy wejścia na stronę oszusta podszywającego się pod legalnie działającego sprzedawcę. Jeśli kupujemy sprzęt rtv, telefon komórkowy, czy sprzęt agd, żądajmy dokumentacji. Jej brak może oznaczać, że towar jest kradziony.


Zachowanie tych wszystkich zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo to padniemy ofiarą oszusta internetowego i na przykład nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję. Dowód przestępstwa stanowiła będzie wówczas korespondencja ze sprzedającym.

Chroń swój komputer!

Surfując po sieci często nie przywiązujemy wagi do tego na jaką stronę właśnie wchodzimy. Szczególnie na stronach pornograficznych i hakerskich znajdują się złośliwe programy, które możemy nieświadomie zainstalować na swoim komputerze. Nie tylko uniemożliwią prace naszego sprzętu, ale jeszcze dodatkowo mogą wydobyć nasze poufne dane z komputera. Korzystajmy więc tylko z legalnego, aktualizowanego oprogramowania. zainstalujmy program antywirusowy i antyszpiegowski. w Internecie można bez trudu znaleźć ich darmowe wersje. Warto zaopatrzać się w tzw. firewall. Ta „ściana ognia” zablokuje próbę włamania się z sieci do naszego komputera. Darmową wersję takiego oprogramowania również znajdziemy w Internecie. sprawdzajmy też dokładnie strony banków, jeśli korzystamy z nich za pośrednictwem Internetu. Oszuści podszywają się pod pracowników bankowych i proszą wtedy o podanie numer kart płatniczych, kodów PIN. Jeśli zainstalujemy oprogramowanie antyphishingowe, wychwyci ono fałszywe strony. Korzystając z konta internetowego nie używajmy linków, tylko sami wpisujmy adres strony. Podejrzane e-maile i linki kasujmy. Aby uniemożliwić dzieciom korzystanie z niepożądanych stron, należy ustawić w przeglądarce opcję filtru rodzinnego lub zainstalować na komputerze odpowiednie oprogramowanie.

Zamiast pieniędzy, problemy


Nieraz na naszą skrzynkę mailową otrzymujemy listy z ofertą przelewu kilkudziesięciu tysięcy dolarów lub euro. E-mail zredagowany w języku angielskim kierowany jest zwykle do przedsiębiorców lub osób zajmujących funkcje kierownicze w administracji. Autorzy oferty sugerują, że jeśli pieniądze nie zostaną przelane na nasze konto, zostaną wykorzystane np. na nielegalne cele militarne. W ten sposób oszuści wykorzystują dane osobowe, numery kont bankowych, adresy firm, czy numery polis ubezpieczeniowych. Policjanci przestrzegają przed tzw. oszustami nigeryjskimi. Pieniądze, którymi dysponują te grupy, pochodzą z nielegalnych źródeł. Nie znana jest dokładna skala tego zjawiska. Często bywa tak, że ofiara oszusta w obawie przed ryzykiem ujawnienia źródeł pochodzenia zainwestowanych pieniędzy, nie zgłasza tego organom ścigania.

 

io/ak

 

Powrót na górę strony